برای سفارش تبلیغات کلیک کنید
برای سفارش تبلیغات کلیک کنید
برای سفارش تبلیغات کلیک کنید

آرشیو

آخرین مطالب ارسالی

1. از هر روز ممنون باشید.

هر چیزی که به خودتان می‌گویید یا برای آن دعا می‌کنید، باید برای همه چیزهایی که به شما داده شده، مثل محلی برای زندگی، خانواده، کار، لباس، همسایه‌ها، وسیله حمل‌ونقل، تحصیلات، نور خورشید، غذا، سلامتی و آزادی متشکر باشید. حتی اگر فقط بعضی از اینها یا مقدار کمی از آنها را داشته باشید، برای همان مقدار هم باید قدردان باشید.

2. نعمت‌هایی که به شما داده شده را بشمارید.

درکنار قدردانی کلی، نعمت‌ها و فواید شخصی زندگیتان را ببینید. اینها می‌تواند چیزهایی مثل داشتن ذهنی باز، هیکلی زیبا، مبلمان قشنگی برای خانه، زندگی اجتماعی، وقت استراحت، دوستان قابل‌اعتماد، بیمه سلامتی، سرگرمی‌های مختلف و چیزهای زیاد دیگری باشد که فقط زمانی که از شما گرفته می‌شود متوجه آنها می‌شوید. حتی می‌توانید لیستی از آنها تهیه کنید و هر زمان که چیز دیگری به ذهنتان رسید به آن لیست اضافه کنید. بعد زمانیکه احساس ناراحتی داشتید، لیستتان را مرور کنید و همه چیزهای خوب زندگی را به خودتان یادآور شوید.

3. بدون اینکه به کسی بگویید، کار نیک انجام دهید.

هیجان‌انگیز نیست که بدون اینکه به کسی بگویید به او کمک کنید؟ هیجان روی صورت یک مادر تنها که با کلی خرید موادغذایی از طرف فردی ناشناس مواجه می‌شود را تجسم کنید یا لبخند زیبای یک کودک وقتی دوچرخه‌ای که اسم او روی آن نوشته شده را دریافت می‌کند. یک همسایه پیر و ناتوانتان وقتی ببیند اول صبح یک نفر به باغچه او رسیدگی کرده چقدر خوشحال خواهد شد. کارهای خوب زیادی هست که می‌توانید برای هم‌نوعان خود انجام دهید. با این کارها احساس بسیار بهتری به خودتان و دنیای پیرامونتان پیدا خواهید کرد.

4. یک کینه قدیمی را ببخشید.

به دل نگه داشتن یک کینه برای هفته‌ها، ماه‌ها یا سالها، صورت شما را تلخ می‌کند. با فردی که در حقتان بدی کرده تماس بگیرید، چه با ایمیل، چه تلفن یا یادداشت و با الفاظی بامحبت بخشش خود را ابراز کنید. وقتی چنین قدرت شخصیتی از خودتان نشان می‌دهید، احساسی عالی به خودتان پیدا می‌کنید و این در را برای روابط قدیمی به روی شما باز کرده و کمکتان می‌کند احساس خوبی نسبت به رفتارهای سخاوتمندانه خود داشته باشید.

5. بخشش بخواهید.

اگر در حق کسی بدی کرده‌اید اما مغرورانه آن را نمی‌پذیرید، حال زمان طلب بخشش است. با آن فرد تماس بگیرید و پشیمانی خود را ابراز کنید. اگر فردمقابل سخت‌گیری کرد، از او برای اینکه به حرف‌هایتان گوش داده است تشکر کنید و بگویید که باید این موضوع را فراموش کنید. با داشتن رفتاری محترمانه و مودبانه، واکنش طرف‌مقابلتان هر چه که باشد، باز هم عذرخواهی شما باعث می‌شود کینه از دلتان بیرون بیاید. با این کار احساسی بهتر، قوی‌تر و آزادتر خواهید داشت.

6. قدر وسایلتان را بدانید.

آیا تا حالا به کیفیت خوب کفش‌های چرمی‌تان دقت کرده‌اید؟ به مزه عالی کیک سیب خوشمزه مادربزرگ چطور؟ از روکش‌های جدید ماشینتان لذت می‌برید؟ فوق‌العاده نیست که می‌توانید بعد از یک روز سخت کاری روی کاناپه راحت نشیمن دراز بکشید؟

همه این وسایل شاید درمقایسه با چیزهای دیگر کوچک و جزئی به نظر برسند اما به نوبه خود بی‌قیمت هستند و آرامش و راحتی احساسی و جسمی و همچنین غرور و رضایت از داشتن آنها را به همراه دارند. از اینکه می‌توانید کفش‌های چرمی دست‌دوز بپوشید، کیک سیب مادربزرگ را بخورید و در آرامش خانه‌تان استراحت کنید باید خوشحال باشید. خیلی‌ها این امکانات را ندارند.

7. از کسی تعریف کنید.

وقتی احساس بدی دارید، از یک نفر که نزدیکتان است تعریف کنید. گفتن عبارات مثبت و تحسین آمیز درمورد ظاهر، رفتار، سلامتی، یا عملکرد کاری کسی به او کمک می‌کند احساس بهتری پیدا کند و شما هم از اینکه روز آن فرد را زیباتر کرده‌اید، احساس خوبی پیدا می‌کنید.

8. منظره را تحسین کنید.

جایی یک صندلی راحت پیدا کنید و منظره مقابلتان را تحسین کنید. این منظره می‌تواند یک پارک شهری کوچک کنار محل‌کارتان، انبوه درختان در محله یا جاده‌ای زیبا در تعطیلات آخرهفته باشد. مناظر طبیعی استرس و فشار فکری شما را گرفته و به ریلکس شدن شما کمک می‌کنند.

9. چیزی اهدا کنید.

اگر وسیله‌ای در خانه دارید که از آن استفاده نمی‌کنید، آن را به کسی بدهید که به آن نیاز دارد. آدم‌های زیادی می‌توانند از تلویزیون، کامپیوتر، دستگاه آبمیوه‌گیری و خیلی چیزهای قدیمی دیگر شما لذت ببرند. اگر خودتان کسی را نمی‌شناسید که نیازمند باشد، می‌توانید آن را به سازمان‌های مشخص که این وظیفه را بر عهده دارند، بدهید. نتیجه آن باید لبخند روی لبانتان بیاورد.

10. برای کمک به نیازمندان داوطلب باشید.

اگر برنامه‌کاری پرمشغله‌ای دارید، یک بار در سال کمک کردن کردن کافی خواهد بود. درغیراینصورت، سعی کنید هر ماه برای کمک به افراد نیازمند، چند ساعتی وقت بگذارید؛ کارهایی مثل رساندن موادغذایی به در خانه نیازمندان، بردن افراد سالخورده به دکتر و از این قبیل. راه‌های زیادی برای کمک وجود دارد که باعث می‌شود احساس مفید بودن کنید.


11. یک ترانه را با صدای بلند بخوانید.

قبول کنید، وقتی آواز می‌خوانید سخت است که حالتان بد بماند. وقتی احساس ناراحتی کردید، ترانه‌ای را با خود زمزمه کنید.

12. لبخند بزنید.

هر زمان احساس کردید ناراحتید، جلوی آینه بروید و لبخند بزنید. وقتی لبخند مصنوعی خودتان را ببینید مطمئناً خوشتان نخواهد آمد. آنوقت باید آن لبخند را آنقدر تکرار کنید تا همانی شود که خودتان دوست دارید. لبخند زدن قدرتی فوق‌العاده دارد. وقتی به اطرافیانتان لبخند می‌زنید، احتمال اینکه آنها هم در جواب به شما لبخند بزنند بسیار زیاد است و همین مسئله روحیه هر دو شما را بهتر کرده و دوستی بینتان را نیز قوی‌تر می‌‌کند. حتی وقتی مریض، عصبانی یا ناراحت هستید، سعی کنید وقتی دیگران به شما نگاه می‌کنند باز لبخند بزنید. یادتان نرود لبخند مسری است و روحیه‌ای عالی به هر دو طرف می‌دهد.

حال می‌دانید چطور باید رویکردی مثبت پیدا کنید. با تکرار این کارها، روز به روز فرد مثبت‌تری شده و از زندگی خود لذت خواهید برد. سعی کنید نگرش مثبت خود را با دیگران نیز سهیم شوید تا دنیای زیباتری بسازید.

منبع: الامتو

 

زندگی جدید

كارشناسان خشم را به عنوان يكي از راه هاي بقا و محافظت از خود در برابر اقدامات نادرست تعريف مي كنند، هر چند نكته مهم اين است كه خشمگين شدن نبايد به يك عادت بدل شود.ميزان متوسط خشم مي تواند نتيجه احساس خستگي، استرس و يا تحريك عصبي باشد. به واقع، تامين نشدن و يا به خطر افتادن نيازهاي انساني اوليه مي تواند موجب برانگيختگي و در نهايت خشم افراد شود.افزون بر اين، باورها، نظرات و اقدامات ساير افراد نيز مي تواند ناراحت كننده باشد و خشم ناشي از اين ناراحتي، توان ما را براي ارتباط با ديگران مختل كند كه در نهايت احتمال رفتار و گفتار غيرمنطقي را افزايش مي دهد. غيرمنطقي بودن ما، موجب برانگيخته شدن حس تهديد، آزردگي و حتي خشم در مخاطبان ما نيز مي شود.

زود عصباني نشويد

 افراد مختلف راهكارهاي واكنشي متفاوتي در برابر خشم دارند كه شناخت اين واكنش ها مي تواند در زمينه راه هاي كاهش و مهار خشم مفيد باشد.كارشناسان توصيه مي كنند كه براي جلوگيري از تبديل شدن خشم به يك عادت، اگر سابقه از كوره در رفتن را داريد، به محض مشاهده احساس علائم اوليه آن، بي درنگ خود را از شرايط خاصي كه در آن قرار داريد، خارج كنيد.

براي اين منظور مي توانيد:

تا شماره 10 بشماريد

شمارش تا عدد 10 فرصت آرام شدن مي دهد، بنابراين مي توانيد با وضوح بيشتري فكر كرده و بر خشم آني خود غلبه كنيد.

آرام نفس بكشيد

از ديگر راهكارهايي كه براي خروج از وضعيت اوليه خشم مي توان انجام داد، آرام نفس كشيدن است؛ براي اين منظور بايد به گونه اي نفس كشيد كه بازدم طولاني تر از دم باشد و هنگام بازدم آرامش داشته باشيد. اين تمهيد، كمك موثري به حفظ آرامش و فكر كردن است.

خشم را در درازمدت مديريت كنيد

به محض آن كه توانايي شناسايي علائم اوليه ورود به مرحله خشم و راه هاي آرام كردن خود را يافتيد، بايد به دنبال روش هايي براي كنترل كلي تر خشم برآييد كه براي اين منظور چند راهكار توصيه شده است:

ورزش كنيد

ورزش كردن مي تواند به كنترل خشم كمك كند. با ورزش و استراحت مي توان سطوح كلي استرس را كاهش داد. دويدن، راه رفتن، شناكردن، يوگا و مديتيشن از جمله فعاليت هايي هستند كه مي توانند فشار عصبي را كاهش دهند. ورزش منظم به عنوان بخشي از زندگي روزمره روش خوبي براي رها شدن از تحريك عصبي و خشم است.

خودمراقبتي، آرامش بخش است

از ديگر راهكارهايي كه براي كنترل كلي خشم توصيه شده، مراقبت از خود است. كارشناسان استراحت منظم و برنامه ريزي براي خواب كافي را بخشي از يك اقدام تاثيرگذار در زمينه خودمراقبتي براي جلگيري از خشم مي دانند.

خلاقيت داشته باشيد

نوشتن، ساختن آهنگ و نقاشي كردن از جمله كارهايي هستند كه به واسطه ماهيت خلاقانه، باعث كاهش استرس و احساس خشم شود.

درباره احساس خود سخن بگوييد

صحبت درباره احساسات خود با يك دوست مي تواند مفيد باشد و به ايجاد ديدگاه متفاوتي درباره وضعيت شما منجر مي شود.

افكار خشمگين كننده را دور بريزيد

كارشناسان توصيه مي كنند كه سعي كنيد هر گونه رويه غيرمفيد در زمينه فكر كردن را كنار بگذاريد. افكار بدبينانه و عباراتي مانند عادلانه نيست يا حقش نبود، مي تواند موجب افزايش تمركز شما روي موضوعات خشمگين كننده شود. با خارج كردن اين قبيل افكار از ذهن، زودتر به آرامش مي رسيد.

اضطراب، ترس و خشم

يك مشاور كودك و روانپزشك نوجوان مي گويد: برخي اوقات زماني كه مردم در مورد خشم صحبت مي كنند، به واقع درباره پرخاشگري سخن مي گويندوي ادامه داد: همچنين زماني كه افراد خشم را تجربه مي كنند و يا خشمگين به نظر مي آيند، اغلب به اين دليل است كه آنها دچار ترس شده اند و يا احساس تهديد مي كنند كه در مقابل، با يك واكنش مبارزه به آن پاسخ مي دهند.در چنين مواقعي، از خود بپرسيد كه از چه چيزي مي ترسيد؟ اين سوال مي تواند گزينه هاي مختلفي را در زمينه چگونگي واكنش در اختيار شما قرار دهد. همچنين ممكن است به اين دليل عصباني باشيد كه فرآيندي طبق نظر شما پيش نرفته و يا ممكن است به همين علت، مورد سرزنش قرار گيريد و يا آسيبي به شما وارد شود. تشخيص اين موضوع، به فرد امكان مي دهد كه بيانديشد و به گونه ديگري عمل كند.

براي مقابله با خشم كمك بگيريد

در صورت نياز، از مطالبه كمك پزشك، شركت در دوره هاي كنترل و مديريت خشم و يا مشاوره غافل نشويد.

منبع: ایرنا

 

زندگی جدید

درست است که کسی از آینده باخبر نیست ولی اگر این 9 نشانه را دارید، باید بدانید که در حال فاصله گرفتن از مسیر ثروتمندشدن هستید.

تاکید بسیاری بر پس اندازکردن و صرفه جویی دارید، در حالی که تلاش کافی در کسب کردن درآمد ندارید

پس انداز کردن از فاکتورهای اصلی به دست آوردن ثروت است اما نیازی نیست که شما آنقدر سرگرم پس انداز کردن شوید که از کسب درآمد غافل شوید. فراموش نکنید که ثروتمندان تمرکز بیشتری روی به دست آوردن پول دارند، نه پس انداز کردن آن. سیبولد می گوید که عده بسیاری از مردم زمان خود را صرف جمع آوری کوپن و میانه رو زندگی کردن می کنند و درست در همین موقع فرصت های طلایی را از دست می دهند. او معتقد است که نباید خود را درگیر راه و روش های صرفه جویی کرد، اگر شما می خواهید که همانند یک انسان پولدار فکر کنید، پس نباید از خرج کردن پول واهمه داشته باشید و درعوض باید بر روش های کسب درآمد بیشتر تمرکز کنید.

برخی از متخصصان بیان می کنند که مسئله اصلی این نیست که شما چقدر درآمد دارید، بلکه نکته مهم این است که شما چقدر پس انداز می کنید اما این نباید یک بهانه برای بی اعتنایی کامل به کسب درآمد باشد، برای اینکه پس انداز داشته باشید لازم است که در ابتدا درآمد داشته باشید.

شما آغاز به سرمایه گذاری نکرده اید

رامیت ستهی (Ramit Sethi) در کتاب پرفروش خود با عنوان «به شما یاد می دهم که چگونه ثروتمند شوید»، می گوید که به طور متوسط، میلیونرها حدود 20 درصد از درآمد سالیانه خود را سرمایه گذاری می کنند؛ ثروت آن ها با درآمد هرسالشان سنجیده نمی شود بلکه با مقداری که در طول زمان پس انداز و سرمایه گذاری شده است، محاسبه می شود. هرچه بیشتر پس انداز داشته باشید، بهتر است. ولی اگر مبلغی که پس انداز می کنید خیلی کم باشد، نتیجه دادن این سرمایه گذاری نیاز به زمان زیادی دارد. اما به لطف سرمایه گذاری گروهی شما می توانید عضوی از یک پروژه عظیم سرمایه گذاری باشد و برای دوران بازنشستگی خود پس اندازی کافی داشته باشید.

وابسته به یک درآمد ثابت و مشخصی هستید

مردم عادی انتخاب می کنند که برحسب زمان حقوق دریافت کنند، حال این مبلغ ممکن است یک حقوق مشخص یا براساس ساعات کاری آن ها باشد، این در حالی است که ثروتمندان حقوق خود را براساس نتیجه کار خود دریافت می کنند و اکثر آن ها خوداشتغال هستند. البته بسیاری از انسان های معروف در ازای زمانی مشخص، مبلغی را دریافت می کنند و این آهسته ترین روش برای رسیدن به موفقیت و به باور بسیاری کم ضررترین راه ممکن است.

سیبولد می گوید که یک انسان هوشمند باید بداند خوداشتغالی سریع ترین راه رسیدن به موفقیت و ثروت است. سیبولد توضیح می دهد زمانی که انسان های موفق دست به کسب و کارهای بزرگ در جهت خوشبختی خود می زنند، اکثر مردم به زندگی بخور و نمیر خود رضایت می دهند و شرایط مالی خود را با ماندن در یک شغل ثابت با حقوق متوسط و افزایش ناچیز مزایای سالانه، تضمین می کنند.

دست به خریدهایی می زنید که قادر به پرداخت آن نیستید

اگر خرج هایی بیشتر از درآمد خود بتراشید، هرگز پولدار نخواهید شد. حتی اگر شروع به کسب درآمد بیشتر کردید یا اضافه حقوق بالایی دریافت کردید، به هیچ عنوان از این موقعیت برای تغییر سبک زندگی خود و سعی در توجیه ولخرجی تان نداشته باشید.

گرانت (Grant Cardone) موسس شرکت و یک میلیونر خودساخته است. او بیان می کند که تنها زمانی اقدام به خرید یک ساعت یا خودروی لوکس کرده که از جریان های متعدد و امنی در کسب و کار و سرمایه گذاری هایش، درآمد داشت است. او می گوید حتی زمانی که یک میلیونر شده بود با خودروی تویوتا کمری خود، رانندگی می کرده است. پیشنهاد او این است که با اخلاق کاری خود معروف شوید نه به واسطه خرده ریزهایی که می خرید.

دنبال رویاهای خودتان باشید

اگر می خواهید موفق شوید، پس باید آن چه را که انجام می دهید دوست داشته باشید؛ این به این معنی است که باید رویاها و علایق خود را تعیین کرده و آن ها را دنبال کنید. توماس سی کورلی (Thomas C. Corley) براساس تحقیقی که در پنج سال روی زندگی میلیونرهای خودساخته انجام داده است، اظهار می کند که بسیاری از مردم رویاهای شخص دیگری را دنبال می کنند، مثلا پدر و مادرشان. هنگامی که شما رویاها و اهداف دیگران را دنبال می کنید، در نهایت ممکن است از شغلی که برای خود انتخاب کرده اید ناراضی و دلسرد شوید. او در کتاب «عادات خود را تغییر دهید تا زندگیتان تغییر کند»، می نویسد زمانی که شما کاری خلاف میل خود انجام می دهید، عملکرد و نتیجه این عدم تمایل را بروز می دهد، این کار بیشتر شبیه به تلاش از روی ناچاری برای درآمد و گذران زندگی می شود، زیرا مهم ترین فاکتور برای موفقیت که چیزی جز علاقه نیست، با شما در این راه همراهی نمی کند.

از محدوده آسایش خود خارج شوید

اگر می خواهید که ثروت هنگفتی به دست آورید، موفق باشید یا در زندگیتان پیشتاز شوید، پس لازم است که از همین حالا به عدم اطمینان و آسایش عادت کنید. افراد ثروتمند به شکلی خاص آسایش و راحتی را در عدم اطمینان می یابند.  در طرز فکر طبقه متوسط، آسایش جسمی، روانی و عاطفی هدف اصلی زندگی به شمار می رود.

سیبولد می نویسد که متفکران در سطح جهانی، ابتدا یاد می گیرند که میلیونرشدن کار آسانی نیست و نیاز به آسایش و راحتی در این مسیر می تواند ویران گر باشد. آن ها یاد می گیرند زمانی که در حال انجام یک کار در حالت عدم اطمینان و تردید هستند، آرامش و راحتی خود را پیدا کنند.

برای سرمایه خود هدفی درنظر نگرفته اید

پول بدو عمل به دست نمی آید، باید دست به کار شد، اگر شما می خواهید که ثروتمند شوید لازم است که یک هدف واضح و مشخص داشته باشید؛ شما باید این کار را قبل از برنامه ریزی مالی برای رسیدن به هدفتان انجام دهید. افراد توانگر انتخاب می کنند که با تلاش خود به ثروت دست یابند، این کار نیازمند توجه، دقت، شجاعت، دانش و تلاش بسیار است. این تلاش زمانی نتیجه می یابد که شما اهدافی دقیق و دیدگاهی واضح داشته باشید.

هارواکر (T. Harv Eker) یکی دیگر از میلیونرهای خودساخته است. او در این رابطه می گوید: تنها دلیلی که مردم به آن چه که می خواهند نمی رسند این است که نمی دانند چه چیزی را می خواهند ولی این موضوع برای افراد ثروتمند کاملا واضح است؛ این که می خواهند ثروتمند شوند.

در ابتدا درآمد خود را خرج می کنید و آن چه را که باقی بماند، پس انداز می کنید

اگر می خواهید پولدار شوید، باید پول خود را پس انداز کنید. کاری که اکثر مردم زمانی که یک دلار به دست می آورند این است که این پول را در هر راهی خرج می کنند. دیوید باخ (David Bach) میلیونر خودساخته در این رابطه می نویسد که مردم پول خود را به صاحبخانه، شرکت کارت اعتباری، هزینه های تلفن، دولت و هزینه هایی این چنینی پرداخت می کنند. به جای این که پول خود را صرف هزینه های بی مورد کرده و بعد باقی مانده را نگه دارید، اول پس انداز کنید. حداقل 10 درصد از درآمد ناخالص خود را پس انداز کرده و این روند را به طور اتوماتیک همیشه انجام دهید. باخ می گوید که از این طریق شما هیچ پولی نمی بینید که خرجش کنید و عادت می کنید که بدون پول زندگی کنید.

ثروتمندشدن برایتان غیرممکن نیست

انسان های متوسط فکر می کنند که ثروتمند بودن امتیازی است که تنها به افراد خوش شانس تعلق می گیرد. سیبولد می گوید حقیقت این است که در یک نظام سرمایه داری، شما تمام حقوق ثروتمندشدن را دارید، تنها در صورتی که مایل به ایجاد یک ارزش عظیم برای دیگران باشید. حالا نوبت شماست؛ وقت آن رسیده است که از خودتان بپرسید چرا من ثروتمند نباشم؟ و شروع به اندیشیدن برای برداشتن گام های بزرگ کنید. افراد ثروتمند انتظارات خود را بالا می برند، پس شما هم همین کار را انجام دهید.

منبع: هفته نامه صدا

 

زندگی جدید

زندگی خفاش


خفاش ها تنها پستاندارانی هستند كه پرواز مي كنند. آنها بچه مي زايند و بچه هایشان را با شير خودشان تغذيه مي كنند. خفاش ها شب كارند. یعنی بيشتر در شب فعالند (برای کسب اطلاع درباره جانورانی که در شب فعالیت می کنند، اینجا را کلیک کنید) و در طول روز به صورت وارونه آويزان می شوند، مي خوابند. خفاش ها در همه انواع محيط های زندگي و در سراسر جهان به جز قطب ها يافت مي شوند. 900 گونه مختلف از خفاش ها وجود دارد.

در طول زمستان سرد، بعضي از خفاش ها به جاهای گرم تر مهاجرت مي كنند. بعضي از خفاش ها (مثل خفاش قهوه اي) در طول زمستان سرد به خواب زمستاني فرو مي روند و به خواب خیلی عمیقی فرو می روند تا زماني كه آب و هواي گرم فرا مي رسد. برای کسب اطلاع درباره جانوران زمستان خواب اینجا را کلیک کنید.

ساختمان بدن: بال هاي خفاش انگشتان بلندي هستند كه با پوست نازكي پوشيده شده اند. آنها بدن هاي خزپوشي دارند. بعضي از خفاش ها دم هاي كوتاهي دارند، ديگران دم ندارند. خفاش ها پاهاي ضعيفي دارند و خيلي خوب راه نمي روند. كوچك ترين خفاش ها،‌ خفاش زنبوري است (با بال هايي به طول شش اينچ يا 15 سانتي متر و وزن كمتر از يك سكه). بزرگ ترين خفاش، روباه پرنده است (با بال هايي به طول شش پا و يا 1.8 متر و با وزن دو پوند يا يك كيلوگرم).

•  نحوه جهت یابی خفاش ها در غار

جانوران براي يافتن غذا،‌ سرپناه و يا فرار از دست شكارچيان به ارزيابي جهت و مكان نيازمندند. جهت يابي در جانوران از جمله خفاش ها بر سلول هاي مكان متكي است. به این ترتیب خفاش در هر جايي كه قرار داشته باشد،‌ سلول هاي مكان سيگنال هاي الكتريكي را ارسال مي كنند و مجموع اين سلول ها از چپ و راست و بالا و پايين غار را به طور كامل پوشش مي دهند. به اين ترتيب يك منطقه خاص در فضاي غار به طور كامل شناسايي مي شود. سلول هاي مكان نورون هايي هستند كه در منطقه هيوكامپ مغز واقع شده اند. در بسياري از جانوران از جمله خفاش ها و همچنين انسان مكان يابي در سه بعد انجام مي شود.

حواس/ تغذيه: خفاش ها مي توانند ببينند، اما بینایی را به عنوان حس عمده و اول مورد استفاده قرار نمي دهند.

دو نوع خفاش وجود دارد. این دو نوع خفاش از نظر نوع غذایی که می خورند و حسی که به کار می برند تا غذایشان را به دست آورند با هم متفاوتند. این دو نوع خفاش عبارتند از:

•  مايكروکروپترن ها (Microchiropterans): اين خفاش ها از مکان یابی از طریق انعکاس صدایشان استفاده می کنند و به این وسیله حشرات و جانوران كوچك را به دست آورند و می خورند. این نوع خفاش ها هنگامي كه پرواز مي كنند، صداهایي بسیار زیری مي فرستند كه این صداها به چیزها  می خورد و منعکس می شود. خفاش ها به انعکاس صدا گوش مي دهند و مي تواند تعيين كنند اشيا كجا واقع شده اند. انسان ها نمي توانند اين صداهاي بسیار زیر را بشنوند. بعضي از خفاش های این دسته عبارتند از: خفاش خون آشام، خفاش قورباغه خور. خفاش خون آشام تنها خفاشی ( و تنها پستانداری) است كه خون مي خورد. او با دو دندان پيشين خيلي تيزش سوراخ كوچكی در بدن جانور دیگر ايجاد مي كند و خون را ليس مي زند كه این خون به خاطر ضد انعقاد بودن بزاق دهان خفاش لخته نمي شود.

•  مگاکروپترن ها (Megachiropterans): اين خفاش های بزرگ از حس بویاییشان استفاده می کنند تا غذا، ميوه و يا آب ميوه پيدا كنند. بعضي از خفاش های این نوع عبارتند از: خفاش ميوه اي و خفاش شكوفه.

منبع: http://www.enchantedlearning.com/subjects/mammals/bat/Batcoloring.shtml

 

محققان با ساخت بال خفاش روباتيك از اسرار پرواز خفاش هاي واقعي پرده برداشتند. آنها با اين روش به شناختي درباره عمكرد رباط ها، کشش پوست، حمایت ساختاری عضلات، انعطاف پذیری اسکلتی، حركت روبه بالا و حركت روبه پايين خفاش ها دست يافتند. پرواز قوی و نحوه بال زدن خفاش ها امکان طراحی نوعي هواپیماي کوچک را به وجود مي آورد. بال خفاش عضو پیچیده اي است. اندازه بال هاي خفاش از شانه تا پاها بیشتر از طول بدنش است. بال ها از سوي دو استخوان بازو و پنج عضو انگشت مانند حمايت مي شوند. بر روي اين استخوان ها يك پوست فوق العاده الاستیک كشيده شده كه بدون پاره شدن تا 400 درصد می تواند کش بیاید.


موضوع: زندگی نامه,

برچسب ها : ,

اولین برخورد

        آیا می توانم به این شخص اعتماد کنم؟
        آیا می توانم برای توانایی های این فرد احترام قائل شوم؟


هیچگاه تأثیر اولین برخورد را دست کم نگیرید

بنا بر تحقیق کادی، ۸۰ تا ۹۰ درصد تأثیری که فرد در اولین برخورد روی طرف مقابل خود می گذارد بر اساس این دو ویژگی شکل می گیرد. شما و شخصی که ملاقات می کنید به طور ناخودآگاه از خودتان می پرسید «آیا می توانم به نیت مثبت این فرد اعتماد کنم؟»، «آیا او فرد قابلی هست؟»

ما اغلب تصور می کنیم توانایی های ما، مهم ترین عامل اثرگذاری در برخورد اول محسوب می شود؛ همه دوست دارند طوری رفتار کنند که این تصویر را در ذهن مخاب خود تداعی کند. اما تحقیق کادی نشان می دهد در برخورد اول، اعتماد مهم ترین عامل است. به بیان دیگر برای آنکه توانایی شما بتواند خود را نشان دهد، دیگران اول باید به شما اعتماد کنند. اگر اعتمادی در میان نباشد، دیگران توانایی شما را به عنوان نکته ای منفی در نظر خواهند گرفت. همان گونه که کادی می گوید، فرد قابل اعتمادی که توانمند هم هست موجب تحسین دیگران می شود، اما توانایی های شما تنها زمانی از یک تهدید به یک نکته ی مثبت تبدیل می شوند که میان شما و فرد مورد نظر اعتمادی به وجود آمده باشد.

چگونه در اولین برخورد تأثیرگذارباشیم؟

تنها چند ثانیه طول می کشد تا دیگران در اولین برخورد خود با شما در مورد قابل اعتماد بودن یا توانمندی تان تصمیم بگیرند. تحقیقات نشان می دهند تغییر دادن تأثیر اولین برخورد نیز بسیار دشوار است. به همین دلیل فشاری که در اولین مواجهه با فردی تازه بر انسان وارد می شود به شکلی قابل توجیه زیاد است.

اگر سعی کنید از خودتان اعتماد به نفس نشان دهید، اما پیش از آن اعتمادی بین خود و طرف مقابلتان ایجاد نکرده باشید، تلاش هایتان نتیجه ی معکوس خواهند داشت. هیچ کس نمی خواهد چنین نتیجه ای عایدش شود. به قول کادی، «اگر کسی که سعی دارید بر او اثرگذار باشید به شما اعتماد نداشته باشد، چندان در این کار موفق نخواهید شد. در واقع، حتی ممکن است به شما مظنون شود، چون ممکن است دغل کار به نظر برسید».

حالا که به اهمیت بیشتر اعتماد در برابر توانایی پی برده اید، می توانید کنترل تأثیری که در اولین برخورد روی دیگران می گذارید را در دست بگیرید. در ادامه توصیه هایی را خواهید خواند که کمک می کنند در اولین برخورد تأثیر خوبی روی مخاطب خود بگذارید.

۱- اجازه دهید فرد مقابلتان صحبت کند

اجازه دهید طرف مقابلتان صحبت را آغاز کند. همیشه می توانید با پرسیدن سؤال های درست به این کار کمک کنید. در دست گرفتن بلافاصله ی یک گفتگو نشان دهنده ی سلطه جویی است و به اعتمادسازی کمکی نمی کند. اعتماد و صمیمیت زمانی به وجود می آیند که انسان ها احساس درک شدن داشته باشند و لازم است مراوده ی زیادی صورت بگیرد تا این اتفاق بیافتد.

۲- از زبان بدن به شیوه ای مثبت بهره بگیرید

آگاه بودن نسبت به حالات بدن، ژست و تن صدا، و حصول اطمینان از مثبت بودن آنها، می تواند دیگران را به سمت شما جذب کند. به کارگیری لحنی مشتاق، باز کردن دست ها به جای قفل کردن آنها در هم، حفظ ارتباط چشمی، و متمایل بودن به سمت کسی که صحبت می کند، همه و همه شکل هایی از زبان مثبت بدن هستند، که می توانند تفاوت زیادی به وجود بیاورند.

۳- تلفن خود را کنار بگذارید

اعتماد سازی و نگاه کردن به تلفن در آن واحد، با هم سازگاری ندارند. هیچ چیز مثل پرداختن به یک پیام متنی یا حتی نگاهی کوتاه به تلفن در میانه ی یک مکالمه باعث سرخوردگی طرف مقابل نمی شود. وقتی با کسی وارد مکالمه می شوید، تمام انرژی خود را روی آن متمرکز کنید. با سپردن تمام هوش و حواس خود به مکالمه، از آن لذت بیشتری خواهید برد و مکالمه های اثربخش تری خواهید داشت.

۴- برای گپ های کوتاه وقت بگذارید

شاید کم اهمیت به نظر برسد، اما تحقیقات نشان می دهند شروع کردن جلسات با تنها ۵ دقیقه گپ کوتاه نتایج بهتری به بار می آورد. بسیاری از عوامل اعتمادساز مثل گپ های کوتاه خودمانی ممکن است نزد کسانی که هدف از این نوع گفتگو را درک نمی کنند اتلاف وقت به نظر برسند.

۵- گوش کردن فعالانه را تمرین کنید

گوش کردن فعالانه به معنای آن است که به جای فکر کردن به حرف های بعدی خود، روی گفته های طرف مقابل تمرکز کنید. پرسیدن سؤال هایی هوشمندانه راه بسیار خوبی برای نشان دادن توجه شما به حرف های طرف مقابلتان است. تا وقتی از درک صحیح خود از گفته های او اطمینان حاصل نمی کنید یا از روی کنجکاوی سؤالی نمی پرسید، نباید حرف بزنید.

فکر کردن به حرف های بعدی، حواس شما را از طرف مقابلتان پرت می کند. پریدن وسط صحبت های او نیز اینطور نشان می دهد که فکر می کنید حرف هایتان از حرف های او مهم تر است. این یعنی وقتی کسی از مشکلش می گوید، با راه حل های خود وسط گفته هایش نپرید. کمک کردن به دیگران در طبیعت انسان است، اما چیزی که خیلی از ما متوجه آن نیستیم این است که وقتی با یک راه حل یا توصیه صحبت های کس دیگری را قطع می کنیم طرف مقابل را خاموش و اعتماد او را از بین می بریم. مثل این است که عملاً به او بگویید ساکت شود.

۶- از قبل طرف مقابل خود را بشناسید

همه دوست دارند ببینند چیزهایی در موردشان می دانید که دیگر لازم نیست آنها را برایتان توضیح دهند. قرار نیست چیز خاصی بدانید. حقایق ساده ای که می توان از وبسایت یا پروفایل لینکدین طرف مقابل یافت کفایت می کند. این کار برای ملاقات های برنامه ریزی نشده امکانپذیر نیست اما برای ملاقات های از پیش تعیین شده مثل مصاحبه های شغلی یا جلسه با یک مشتری بالقوه، حیاتی است. در مورد کسی که قرار است ملاقات کنید، شرکت او، چالش های اصلی آنها، و چیزهایی از این دست هرچه می توانید اطلاعات به دست بیاورید. این کار شما را قابل اعتماد تر و مسئولیت پذیر تر نشان خواهد داد.

منبع: دیجیاتو

 

زندگی جدید

 

ليست صفحات

تعداد صفحات : 132

آمار

آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید ماه : 922
بازدید سال : 537,542
امروز : دوشنبه 20 مرداد 1399

مطالب پیشنهادی