برای سفارش تبلیغات کلیک کنید
برای سفارش تبلیغات کلیک کنید
برای سفارش تبلیغات کلیک کنید

آرشیو

آخرین مطالب ارسالی

هفته نامه زندگی مثبت: اگر کلمه «NLP» را در موتور جستجوگر گوگل وارد کنید، نتایج بسیاری نشان داده می شود که گویای وجود استادان بزرگ «ان ال پی» در ایران است؛ استادانی که اغلب بدون تحصیلات و تخصص آکادمیک مدعی آموزش روشی می شوند که از آن طریق موفقیت و ثروت را در مدتی کوتاه وارد زندگی تان می کنند. خیلی ها برای رسیدن به موفقیت و ثروت هزینه زیادی را صرف شرکت در این کلاس ها می کنند اما...

زندگی جدید


مدعیان «ان ال پی» چه کسانی بودند؟

NLP مخفف «Neuro Lingustic Programming» به معنای برنامه ریزی عصبی کلامی است که «ریچارد بندلر» و «جان گریندر» اواخر دهه 70 میلادی ابداع کردند. آنها ادعا کردند برای رسیدن به این روش از فرمول های ریاضی و مبانی زبانشناسی استفاده کرده اند. در واقع با این نوع توجیه، در ظاهر پایه علمی برای نظریه خود مطرح کردند و از آنجا که اطلاعات و تخصص روانشناسی نداشتند با کمک و راهنمایی از یک فرد روانشناس که در زمینه هپنوتیزم تخصص داشت، برخی راهکارها را از طریق این شخص به دست آوردند. بر همین اساس روشی که آنها ابداع کردند نوعی شبه هیپنوتیزم بود که قصد داشتند به وسیله این روش برخی اختلال های روانی را اصلاح کنند.

استفاده از هیپنوتیزم و ریلکسیشن

سیستم «ان ال پی» می گوید که ما علاوه بر حواس پنجگانه حس ششمی نیز داریم که همان زبان درونی مغز ماست و به صحبت ها و گفتگوهای ذهنی که با خود انجام می دهیم گفته می شود.

حس ششم به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه در مورد حوادث هیجانی که درون ما از طریق گفتگوهای ذهنی شنیده، تصمیم گیری می کند. در این روش تصویر ذهنی ناخوشایند از یک اتفاق را با یک تصویر ذهنی خوب جایگزین می کنند. فردی که به هیپنوتیزورها مراجعه می کرد ابتدا اطلاعاتی از زندگی شخصی اش گرفته می شود تا متوجه شوند به چه دلیلی به آنها مراجعه کرده است.

برای مثال با مطرح کردن برخی سوال ها متوجه ترس، اضطراب و دیگر مشکلات روانی فرد می شدند. در این روش آنها واکنش افراد به برخی تصاویر یا کلمه ها که یادآور تجربه ناخوشایند فرد مورد بررسی می کردند و به دنبال آن واکنش فرد نسبت به برخی اتفاق های خوب را نیز مورد توجه قرار می دادند.

برای مثال از فرد می خواستند دریا را تصور یا یک روز تعطیل را در کنار دریا تصویرسازی کند و از این طریق احساس خوب به وجود آمده را به مشکل فرد تعمیم می دادند.

استفاده از این روش که از طریق ریلکسیشن و هیپنوتیزم بوده می تواند تا جاهایی کارآیی داشته باشد اما به صورت قطعی به درمان بیمار نمی پردازد.


بندلر و گریندر به تدریج شروع به نوشتن کتاب هایی در این زمینه کردند و شهرت زیادی به دست آوردند. آنها ادعا کردن از طریق این سیستم نه تنها تمامی مشکلات روانشناسی قابل حل است بلکه با تغییر دیدگاه های افراد از این طریق می توان انسان ها را به موفقیت و ثروت رساند. آنها به افراد نوید دادند به جای طی کردن راه های طولانی روانپزشکی، تنها در چند جلسه یا حتی یک جلسه می توان افراد را درمان کرد. در واقع درست از همین جا بود که حرف های غیرعلمی آنها شروع شد و روش آنها صورت یک نوع کلاهبرداری به خود گرفت.

کاری شبیه جادوگران

در حیطه پزشکی وقتی صحبت از علم یا درمان می شود، باید این موضوع را بررسی کرد که آیا استفاده از یک روش درمانی منتهی به درمان می شود یا نه. آنچه در رول «ان ال پی» اتفاق افتاد به این صورت بود که نتیجه بررسی ها نشان داد درمان افراد به صورت موقت بوده است.

برای مثال شما با شرکت در 2 جلسه کلاس بدنسازی نمی توانید به یکی از قهرمانان ورزشی تبدیل شوید. استفاده از تصویرسازی مثبت نیز دقیقا شبیه این موضوع است.
در واقع روش «ان ال پی» یک روش شبه علمی بوده نه علمی. زمان گذشته جادوگرانی وجود داشتند که ادعا می کردند با گفتن برخی وردها و انجام کارهایی خاص دوای هر دردی را می دانند و درمان می کنند.

پرونده دادگاهی «ان ال پی»

روش «ان ال پی» مانند یک حباب بود. البته این روش در دهه 80 و 90 طرفداران زیادی پیدا کرد و به اصطلاح مد شد. پیروان این روش درآمدهای زیادی از طریق آن به دست آوردند اما اواخر دهه 90 بندلر و گریندر مشکلاتی در زمینه ثبت برند «ان ال پی» با یکدیگر پیدا کردند و از یکدیگر جدا شدند. چندی بعد یکی از این 2 نفر ادعا کرد طرف دوم عده ای افراد را در این سیستم قربانی کرده و بر همین اساس کمپین هایی علیه یکدیگر راه انداختند.

 اختلاف آنها به دادگاه کشید و فرد خاطی محکوم شد و علاوه بر این، جریمه سنگینی را هم پرداخت اما از آن به بعد با وجود برطرف شدن اختلاف و عقد صلحنامه بین برندلر و گریندر، «ان ال پی» همچنان باقی ماند و دیگر به عنوان برند مطرح نشد بلکه هر کس می توانست آن را به کار بگیرد.

راه میانبر وجود ندارد

افراد باید در علم پزشکی و روانپزشکی توجه کنند که ما چیزی به نام راه میانبر نداریم. راه میانبر همیشه جذابیت های خاص خودش را دارد مانند جمله هایی که به شما می گوید: «ما یک شبه شما را به موفقیت می رسانیم» یا «یک شبه شما را پولدار می کنیم» و ... در واقع منظور از یک شبه همان مدت زمان کوتاه است اما به این نکته توجه کنید فردی که در یک یا چند جلسه و با استفاده از ارائه تکنیک هایی خاص می خواهد شما را به موفقیت و ثروت برساند چرا خود به چنین موفقیتی نرسیده و وقت خود را صرف صحبت کردن در مورد موفقیت و تکنیک های آن کرده است؟


وقتی فردی به شما پیشنهادی می دهد که بسیار اغراق آمیز است حتما در مورد آن شک کنید چون ممکن است این روش باعث از دست رفتن انرژی و وقت شما یا به باد رفتن سرمایه تان شود و مهمتر از همه ممکن است شما را ناامیدتر و سرخورده تر کند.

درمان به زمان و سختی نیاز دارد

مشکل زمانی به وجود می آید که یک روش خاص مدعی شود که کلید تمامی مشکلات و دردهاست، در غیر اینصورت استفاده از یک روش ممکن است در بعضی موضوعات سبب ایجاد آرامش در افراد شود، دقیقا مثل دارونما یا پلاسیبو که در بعضی افراد «حدود 20 درصد» سبب بهبود جزیی می شود اما نمی تواند درمان قطعی تمامی دردهای او باشد یا در مورد تمامی افراد کاربرد داشته باشد.

کارشناس: دکتر قائم مقامی، روانپزشک

تنظیم: ملیحه مهدوی

 

 

 

 

Weekly positive life: if the word «NLP» Enter the Google search engine, the results show that capture the great masters of "NLP" in Iran, often without education professors and academic experts claim the training method that through it successfully and in a short time into your life that wealth. Many companies spend a lot of cost to achieve success and wealth in these classes, but ...Claims "NLP" Who were they?

NLP stands for «Neuro Lingustic Programming» Neuro-linguistic programming means that "Richard Bandler" and "John Grinder" invented late 70s. They claimed to achieve this method of mathematical formulas and principles of linguistics have used. In fact, with this type of justification, on the scientific basis for his theory of psychology were raised and because the information and expertise with the help of a psychologist who was an expert in the field Hpnvtyzm, some solutions through this person to obtain . Accordingly, they have developed a kind of quasi-hypnotic that intended by this method to improve some mental disorders.

Use hypnosis and relaxation

System of "NLP" In addition to the five senses that we also have a sixth sense for us to speak the same language as the brain and talks are said to be doing with your mind.

Sixth sense to consciously or unconsciously about emotional events that in mind we have heard through dialogue, decision-making is. The unpleasant mental image of a place with a good mental picture replaced. Hypnotist who was the person who first used the information from his personal life to know what is the reason to see them.

For example by asking some questions, understand the fears, anxiety and other psychological problems were.The use of this method is that the relaxation and hypnosis can be effective, but in certain places does not cure the patient.Bandler and Grinder began to write books in this field and won great reputation. They promise people that instead of taking the long way psychiatry, just a few or even one session meeting can be treated individuals. In fact right here that they began talking unscientific and they became a kind of fraud.

Something like wizards

In the medical field when it comes to science or treated, must examine whether the use of a therapy leading to treatment or not. The roll of "NLP" happened in this case was the result of studies show that treatment of people on a temporary basis.

For example, you can not participate in gym class 2 meeting to become one of the athletes. Use positive imagery is just like this.
The method of "NLP" a pseudo-scientific method is not scientific. There were magicians who claimed last time by saying some spells and special things to know and treat cure any ailment.

Court case "NLP"

Of "NLP" was like a bubble. Of course, this method became popular in the 80's and 90's and the so-called fashion. Followers of this method through which earned revenues of Bandler and Grinder late 90's but problems remain regarding the registration of "NLP" were together and were separated from each other. Not long after the second of these two people claimed some people in the victim's system and thus launched campaigns against each other.

 
They took the dispute to the court and the offender was convicted and in addition, they pay a heavy fine, but since then, despite the resolution of disputes and contract settlements between Brandler and Grinder, "NLP" remained, and as The brand was introduced but not everyone could make it work.

There is no shortcut

People should be in medicine and psychiatry note that we do not have the shortcut. Quick way always has its own attractions such as that tells you, "We like you to successfully accomplish a" or "overnight you're rich," etc. In fact, the same overnight Time is short but to the point, the person in one or more sessions with the use of specific techniques will bring you to success and wealth as to such a success, and not spent talking success and techniques has it?a.

Treatment time and hardly needs

The problem arises when a particular method claim that the key to all the problems and suffering, otherwise use a method may cause some issues in the peace, just like some people who received a placebo. "20 percent "due to the partial recovery but can not cure all the pain he or about all people be applicable.

Expert: deputy doctor, psychiatrist

Setting: Maliha Mahdavi


مطالب مرتبط

بخش نظرات این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

آمار

آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید ماه : 3,869
بازدید سال : 545,887
امروز : پنجشنبه 08 آبان 1399

مطالب پیشنهادی